چهارشنبه, 07 بهمن 1394 ساعت 11:52

تاثیرات بازاریابی شبکه ای بر خانواده - مقاله روزنامه قدس - 3 بهمن 94 به قلم دکتر دوستکام مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

لینک دانلود فایل پی دی اف روزنامه

 

اصل مقاله:

بازاریابی شبکه ای، بساط فروش سیار و به قول خودشان نت ورک  (Network)که البته اسم با مسما تر و با کلاس تری است امروزه تبدیل به یکی از ارکان اصلی مهمانی های خانوادگی و در واقع بهانه ای برای سر زدن به اعضای خانواده شده است. اگرچه صنف مذکور هنوز به یکپارچگی و هویت مستقلی دست نیافته است، اما رواج چشمگیر آن به خصوص در میان جوانانی که به دنبال ره هزار ساله را یک شبه پیمودن هستند بسیار دور از ذهن و عجیب است. یکی از ناهماهنگی ها و نابسامانی های این صنف این است که شاغلین به این شغل پاره وقت در برخی موارد هم صنفی های خود را نیز قبول ندارند. به عنوان مثال اعضای شاغل در فلان شرکت نسبت به شرکت دیگر موضع گرفته و آن یکی را هرمی می دانند و شرکت خود را مجوز دار و با محصولات استاندارد. در درآمد زا بودن (البته فقط برای عده ای که از نظر خلق و خو با این شغل هماهنگ باشند و به قول معروف گرگ بازار باشند) و قانونی بودن این حرفه برخلاف بازاریابی های هرمی و ... شکی نیست. اما در اینجا بد نیست با توجه به رشد قارچ گونه این شغل در میان اعضای جامعه بدون اطلاع رسانی های اجتماعی و رسانه ای، به بررسی برخی عوامل آسیب زایی اجتماعی آن بپردازیم.

از بین رفتن حریم خانوادگی

یکی از نوستالوژی های اصلی و قدمت دار همه ما ایرانیان، صله رحم به هر شکل و قاعده ای می باشد. دید و بازدید خانوادگی که جدای از مسایل خانوادگی و سیاسی و اقتصادی روز، لااقل الگوی ارتباطی برادر-برادر، مادر-فرزند، پدر – فرزند و ... را به خود می دید. اما اکنون با شیوع شبکه های نت ورک در درون هسته اصلی خانواده ها الگوی ارتباطی جدید به نام فروشنده – مشتری شکل می گیرد که میتواند بر روی معیارها و چهارچوب های قبلی خط بطلان بکشد. در نظر داشته باشید زمانی که به بازار می روید، فرد فروشنده هر کسی که باشد بالاخره ناچار است برای فروش محصول خود از برخی معیارها و ملاحضات بگذرد. همین خاصیت است که وی را در نقش فروشنده فرو می برد. در این رابطه فروشنده – مشتری همه چیز تعریف شده است. شما اگر از جنس ناراضی باشید حتی می توانید اقدام به برگرداندن جنس خریداری شده نمایید و قانون هم در برخی موارد (مثل خرابی و معیوب بودن کالا) پشتیبان مشتری است. اما زمانی که یکی از ما همین مساله را در رابطه با کالایی که دو روز پیش در یک مجلس مهمانی از برادرمان خریداری نمودیم، تجربه می کنیم دیگر یا ناچاریم مستقیما از کالا و یا فروش وی ایراد بگیریم یا زیر لب غر بزنیم  و تحمل کنیم. طبیعتا ایجاد برخی رودربایستی هایی که بازاریاب ها در زمینه روانشناسی تبلیغات آموزش می بینند و آن را در جمع های خانوادگی و دوستانه استفاده می نمایند نیز در خرید کالا از ایشان تاثیر گذار است.

بنابراین، دیر یا زود باید منتظر ایجاد دوره های ماهانه شوی لوازم آرایشی آبجی بزگتره به جای دوره های ماهانه صله رحم و ... نیز باشیم.

از بین رفتن انگیزه جمعیت در سن کار

دوستم در فاصله سه ماه، سر شاخه شاد و حقوقش به 8 میلیون در ماه رسید. به نظر وسوسه انگیز و ساده می آید. فقط باید چند دوره کلاس آموزشی برویم، رفت و آمد سرشاخه ها با ماشین های چند صد میلیونی را در اردوهای از پیش تعیین شده مشاهده کنیم، چند کتاب خروس و وزغ را قورت بده بخوانیم و در پایان قدرت ارتباط گیری و تاثیر گذاری بر مشتری را فرا بگیریم. دیگر چه نیازی به رفتن به دانشگاه و شاگرد مغازه شدن و پس انداز و برنامه ریزی و ... است. اول از همه هم می توانیم کالا را به افراد فامیل و خانواده بفروشیم تا یک سطح ارتقا پیدا کنیم. به این ترتیب، بعد از چند ساله جمعیت فروشندگان کشور از مشتریان هم بیشتر می شود.

از بین رفتن توازن رهبری در خانواده

حتما تا به حال شنیده اید که در یک ازدواج موفق، مرد باید در چند زمینه به خصوص وضعیت مالی و اشتغال از همسر خود بالاتر باشد. به این ترتیب اگر آقا خواست یک انگشتر بدل 200 هزار تومانی را پس از کلی پس انداز و ذوق و سلیقه برای خانم بخرد، دغدغه این را ندارد که خانم بگوید 200 هزار تومن پول قبض موبایل من است و خودم میتونم طلا بخرم و ...

متاسفانه یکی از شکایات رایج مردان مراجعه کننده به مراکز مشاوره در این چند ماه اخیر، از بین رفتن توازن مالی خانواده هست. حتی برخی موارد اختلاف درآمد خانم و آقا به 4 یا 5 میلیون تومان هم میرسد. و اینجاست که برخی دوستان غمخوار خانم پا پیش می گذارند و می گویند: تو که خودت خرجتو در میاری دیگه شوهر میخوای چکار؟ البته در این مورد یک استثنا وجود دارد و آنهم این است که آقای خانه در هر صورت خود را راضی کند که با خانم همکار بشود.

در مجموع، مشکل اصلی با نت ورکینگ، بی سر و سامانی آن و سرایت حاشیه های آن به محیط امن و غیر بازاری خانواده و فامیل است. در غیر اینصورت و با برنامه ریزی و ساماندهی اینگونه خرده مشاغل می توان به نحو احسنت از آنها استفاده نمود.

خواندن 2448 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 18 بهمن 1395 ساعت 09:16

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Dr.Mohsen Doustkam

Word Rezome

address.psychology

 

title.button kargah.public

دوره های آموزشی اتاق خواب...
ویژه کارمندان مرد شهرداری...
گروه درمانی دلزدگی زناشویی
شنبه, 19 ارديبهشت 1394
ثبت نام گروه درمانی دلزدگی و...
ویژه کارمندان مرد شهرداری...
کارگاه آموزشی ازدواج 93/9/11
یکشنبه, 09 آذر 1393
مخاطب: کارمندان نیروی...

links

Logo.ARC

 

پایگاه رسمی اطلاع رسانی پزشکی روان تنی
پايگاه تن، روان و فرهنگ

10 10

 

همکاران معتمد:

دکتر میترا مولایی نژاد

درمانگر اختلالات جنسی و واژینیسم

اصفهان